30 sierpnia 2006

Gorzów, Gigant z Tajwanu rozpycha się w Polsce

Tajwański producent monitorów chce ściągnąć do Gorzowa Wielkopolskiego poddostawców. Chce też kupić fabrykę w Żyrardowie.
— TPV szuka w Europie Wschodniej lokalizacji pod budowę fabryki telewizorów LCD. Na liście miejsc, w których przeprowadziliśmy studium wykonalności, są Gorzów Wielkopolski i Żyrardów. Na tym etapie nie informujemy o zaawansowaniu projektu — mówi Vijo Lee z TPV Technologies. O ile Gorzów Wielkopolski był już w kontekście TPV wymieniany, o tyle Żyrardów jest nowością.

Żyrardów na początek
— Firma zastanawia się nad kupnem należącej do chińskiego TTE fabryki telewizorów w Żyrardowie. Kontrakt jest gotowy, ale TPV nie podjął jeszcze decyzji — ujawnia Stefan Kamiński, prezes Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji. Zakład w Żyrardowie czeka świetlana przyszłość.
— Fabryka na pewno wymagałaby rozbudowy — dodaje Stefan Kamiński.
— Przedstawiciele TPV liczą, że dzięki przejęciu TTE Polska mogliby od razu wystartować z produkcją i szkolić ludzi do fabryki, którą dopiero zaczną budować. Zapewniali nas, że zakup zakładu w Żyrardowie nie zagrażałby projektowi w Gorzowie Wielkopolskim, bo moce przerobowe działającej fabryki telewizorów są zbyt małe — ujawnia jedna z osób biorących udział w negocjacjach.

Gorzów za dwa lata
TPV zamierza zbudować w Gorzowie Wielkopolskim fabrykę za 400 mln zł, w której zatrudni 1500 osób. Rozpoczęcie produkcji przewidziane jest na przełom lat 2007 i 2008. W 2010 r. fabryka ma produkować 10 mln sztuk monitorów rocznie. Cały projekt może być jednak większy.
— Koncern zastanawia się, czy inwestować samodzielnie, czy z partnerami. Początkowo TPV interesował się 20-hektarową działką. Ostatecznie jest dla niego zarezerwowane 50 ha, w tym 33 ha, które są objęte statusem specjalnej strefy ekonomicznej. Gdyby zainwestowali partnerzy TPV, powstałoby co najmniej 4,5 tys. miejsc pracy, a inwestycja mogłaby być dwukrotnie wyższa — mówi Krzysztof Dołganow, prezes Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, do której ma wejść TPV.
— Ziemia jest gotowa do inwestowania — dodaje Tadeusz Jędrzejczak, prezydent Gorzowa Wielkopolskiego.

Kilka ważnych decyzji
Pozostaje tylko czekać.
— Teoretycznie odpowiedź powinna nadejść do 15 września. Jesteśmy przygotowani od strony logistycznej, łącznie z otwarciem szkoły dla pracowników koncernu, hotelem i osiedlem mieszkaniowym. Mamy stały kontakt z TPV — twierdzi Krzysztof Dołganow. TPV może w Polsce produkować dowolny rodzaj sprzętu elektronicznego związanego z monitorami — telewizory, nagrywarki czy dekodery. — Także w fabryce w Żyrardowie w grę wchodzi poszerzenie produkcji — zapowiada Stefan Kamiński.
Dziś zakład produkuje telewizory CRT, LCD i PDP. O niepewnym losie zakładu w Żyrardowie „PB” informował dwa tygodnie temu. Powołaliśmy się wtedy na indyjskie portale, które donosiły, że TTE chce przenieść produkcję do Indii. Yan Fei, prezes TTE Europe, zaprzeczył tym doniesieniom i zapewniał, że dla zatrudniającej 1,2 tys. osób fabryki są zbierane przyszłoroczne zamówienia.
24 proc. TPV należy do chińskiej spółki BOE Technology, a 15 proc. do koncernu Philips. W ubiegłym roku notowany na giełdzie w Hongkongu koncern odkupił od Philipsa dział produkcji monitorów, dzięki czemu stał się światowym liderem(20,4 proc. rynku monitorów LCD). Firma, której główna baza produkcyjna jest w Chinach, miała w pierwszym kwartale 35,2 mln USD zysku netto. Rok wcześniej — 26,5 mln USD.

Małgorzata Grzegorczyk
Źródło: Puls Biznesu
Gorzów
Budujemy razem Nowy Gorzów
Inwestycje Gorzów Fotorelacje Przetargi
Projekty Informacje Nieruchomości Gorzów

Deweloperzy Budownictwo Gorzów
Fotorelacje Gorzów Wielkopolski
Katalog firm Gorzów
Projekty
Inwestycje mieszkaniowe Ogłoszenia
Deweloperzy Przetargi Inwestycje Deweloperzy Gorzów

1 komentarz:

damlaz pisze...

Jestem ateistą ale chyba pomodle sie do monitora jak to u nas wybudują. No i tak pokocham Gorzów, że odechce mnie się na zachhód wyjeżdżać:P

Dzięki za info Tracy:)